Ekomapa

Mapa ułatwi Ci podjęcie decyzji o tym, co zrobić z niepotrzebnymi przedmiotami i odpadami, aby mogły dostać drugie życie albo zostać legalnie unieszkodliwione.

oddaj legalnie
kłopotliwe odpady

napraw
zepsute rzeczy

kupuj
produkty bez opakowań

podziel się
żywnością

wspieraj
osoby potrzebujące

wspieraj
inicjatywy sąsiedzkie

Przeglądaj mapy tematyczne

Dlaczego tworzymy Ekomapę?

„Nie wiem co zrobić z tym przedmiotem…”

Kto z nas nigdy nie zastanawiał się jak pozbyć się kłopotliwych rzeczy, które szkoda wyrzucić ale jeszcze komuś mogą się przydać?

Korki plastikowe, mam dwie torby – gdzie w Warszawie (Mokotów, Ursynów, Centrum, Wola) mogę je oddać na jakiś szlachetny cel?

pan Karol z Warszawy

Praktyczne narzędzie

Kampanie edukacyjne uwrażliwiają odbiorców na problem odpadów. Niestety nie zawsze dostarczają gotowych narzędzi ułatwiających mieszkańcom właściwe postępowanie z odpadami. Rzadko wskazują miejsca, w których mieszkaniec może pozbyć się różnorodnych odpadów lub niepotrzebnych rzeczy w dogodny dla siebie sposób.

Dlatego tworzymy Ekomapę – narzędzie, które wesprze działania edukacyjne organizacji ekologicznych i urzędów gmin.

Wsparcie dla organizacji i lokalnych inicjatyw

W całej Polsce istnieje około 50 tys. punktów organizowanych przez urzędy gmin, organizacje non-profit oraz organizacje biznesowe, w których każdy mieszkaniec może pozbyć się odpadów albo niepotrzebnych rzeczy. Ekomapa pomaga dotrzeć z informacją o punktach do okolicznych użytkowników oraz ułatwia organizacjom zebranie większej ilości poszukiwanych surowców.

Jeżeli zalegają wam sprzęty elektroniczne, zepsute, zużyte i niechciane, to przynieście je do naszego stowarzyszenia. W zamian rozdajemy gadżety rowerowe i zachęcamy do odbycia wspólnej rowerowej podróży dookoła Polski!

pani Grażyna z Wrocławia

Lokalne rozwiązanie

Ekomapa jest tworzona w Polsce, na podstawie obserwacji lokalnych problemów dotyczących postępowania z odpadami i wielu badań jakościowych. Zależy nam, aby mapa odpowiadała na rzeczywiste problemy Polaków i działających w kraju organizacji.

leki_pszoki_oddamodpady

100 tysięcy punktów przyczyni się do znacznego zmniejszenia ilości odpadów wysyłanych na składowiska

To dużo? Wyobraź sobie, że jeden na 360 Polaków wskazuje przynajmniej jeden punkt do umieszczenia na Mapie.

Dlatego zapraszamy Ciebie i Twoich znajomych do współtworzenia ekomapy.INFO!

Mapa dostępna obecnie na stronie jest prototypem w fazie rozwoju. Prosimy o wyrozumiałość, jeśli coś nie działa tak jak powinno. Jeśli napotkasz błąd prosimy, poinformuj nas o tym.
Dzięki!

Wspierają rozwój mapy

Ekomapa opiera się na współpracy organizacji i osób reprezentujących każdy z sektorów. Zbiory punktów rozwijane są przez społeczności dla społeczności. Poznaj organizacje, które wspierają rozwój mapy.