Mapa Otwartych Kompostowników

0

Oddajemy w Wasze ręce Mapę Otwartych Kompostowników, efekt akcji Otwarte Kompostowniki.

„Otwarty kompostownik” to miejsce, do którego każdy może nieodpłatnie przynosić odpadki kuchenne (np. obierki warzyw i owoców) wyprodukowane we własnym domu. Opiekunowie kompostowników ustalają na jakich zasadach mieszkańcy mogą korzystać z „otwartego kompostownika”, a w szczególności co można do niego wrzucać i w jakich godzinach oddawać odpadki. Celem „otwartego kompostownika” jest ograniczanie ilości wywożonych odpadów na wysypiska i do spalarni oraz wytwarzanie zdrowej gleby blisko naszych domów.

Przez dwa miesiące zbieraliśmy informacje o lokalizacjach publicznie dostępnych kompostowników. Szukaliśmy ich między innymi w ogrodach społecznych, ogródkach działkowych, parkach, ogrodach botanicznych, przy uczelniach, w internecie, wśród znajomych naszych i Waszych.

Do dziś znaleźliśmy ich 14, kompostowniki otwarte na lokalne społeczności. Ich dokładne lokalizacje znajdziecie na Mapie.

Oprócz tego dotarły do nas informacje o nowych, dopiero powstających kompostownikach. Trzymamy rękę na pulsie i gdy tylko ruszą, poinformujemy Was o tym.

screen_mapa_kompostowniki

Przewodnik zakładania Otwartego Kompostownika

Nie spodziewaliśmy się za to tak ciepłego odbioru akcji przez mieszańców. Dostaliśmy od Was bardzo dużo zapytań jak można założyć lokalny kompostownik w swojej okolicy. Zainspirowaliście nas do rozpoczęcia prac nad „Przewodnikiem zakładania Otwartego Kompostownika”. Znajdziecie w nim wiedzę praktyków, informacje od samorządów oraz dobre praktyki dziań społecznych, żeby jak najbardziej ułatwić Wam sprawy organizacyjne związane z zakładaniem kompostownika. Jeśli masz ochotę podzielić się swoimi doświadczeniami na łamach Przewodnika – napisz od nas śmiało.
Coraz więcej osób nie chce wyrzucać odpadów bio do kosza – dajmy sobie szansę na wspólne kompostowanie.

 

Niech kompost będzie z Wami!
——-
Nadal można zgłosić Otwarty Kompostownik —> http://www.oddamodpady.pl/zglos-swoj-kompostownik
——-

Akcja zorganizowana pracą społeczną i środkami grupy „Oddam Odpady”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ