Co zrobić z przeterminowanymi lekami?

0
CC 0.0 freestocks.org via Unsplash
freestocks.org via Unsplash

W tym artykule dowiesz się gdzie wyrzucić przeterminowane lekami, zarówno te wydawane na receptę, bez recepty oraz w niektórych przypadkach suplementy diety.

 

Dlaczego nie należy wyrzucać leków wraz z innymi odpadami komunalnymi ani do toalety?

Leki zawierają substancje wpływające negatywnie na środowisko naturalne, a nawet zdrowie i życie ludzi. Związki chemiczne zawarte w lekach działają niszcząco na glebę i wodę, zatruwają żyjące w nich rośliny i zwierzęta, a ich działanie jest trwałe – nawet przez kilkadziesiąt lat.

Z tego powodu nie wolno wyrzucać leków wraz z innymi odpadami komunalnymi do przydomowych koszy. Substancje te wymagają oddzielnej, kontrolowanej zbiórki i właściwego unieszkodliwienia.

Nigdy nie należy wyrzucać leków do toalety ani odpływu umywalki czy wanny niezależnie od formy leku (np. w kroplach lub syropie). Oczyszczalnie nie są w stanie odfiltrować ze ścieków substancji zawartych w lekach. Rozpuszczone leki wpływają w ten sposób do rzek i przenikają do wód gruntowych.

W niektórych gminach za niewłaściwe postępowanie z przeterminowanymi lekami mieszkańcom mogą grozić kary.

Dlatego warto podjąć proste kroki aby pozwolić na zutylizowanie przeterminowanych leków w bezpiecznych sposób.

 

Gdzie można legalnie wyrzucić leki?

W wielu gminach organizowane są specjalne punkty zbiórek, w których można legalnie i bezpłatnie (w ramach opłaty za wywóz odpadów komunalnych) oddać przeterminowane leki. Często w wybranych aptekach stoją przeznaczone do tego celu pojemniki.

Przeterminowane leki można również oddać bezpłatnie w Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

 

Jak wyrzucać leki?

Szczegółowe instrukcje wrzucania leków do specjalnych pojemników przygotowanych przez gminę znajdziesz na stronie Twojego urzędu gminy. W wielu gminach zasady wyrzucania przeterminowanych leków są podobne i wyglądają następująco:

 1. Do pojemników wyrzucić możemy zarówno leki wydawane na receptę, bez recepty, wyroby medyczne (czopki, krople) jak i suplementy diety.
 2. Do pojemnika możemy wrzucać leki w różnej formie:
  • tabletki lub kapsułki w wielu gminach można wrzucić do pojemnika w blistrach lub pojemniczkach zbiorczych, chociaż np. w Lublinie należy wyrzucić je luzem,
  • syropy wyrzucamy w buteleczkach, ale należy zachować ostrożność aby opakowanie nie stłukło się podczas umieszczania w pojemniku,
  • maści i kremy wyrzucamy w tubkach,
  • aerozole w nieuszkodzonych opakowaniach,
  • zastrzyki w ampułkach.
 3. Leki wyrzucamy bez tekturowych opakowań i ulotek – te wrzucamy do kosza na odpady suche albo oddajemy do punktów zbiórki makulatury.
 4. Jeśli pojemnik jest pełny zapytaj farmaceutę, czy mógłby przyjąć od Ciebie przeterminowane leki i przekazać firmie opróżniającej pojemnik. Farmaceuta nie ma obowiązku wyrazić zgody na takie postępowanie, ale może spełnić Twoją prośbę z uprzejmości, żeby ułatwić Ci pozbycie się leku. Warto zapytać.
 5. Jeśli z powodu przepełnienia pojemnika nie uda Ci się przekazać przeterminowanych leków do wybranego punktu, koniecznie poinformuj o tym Twoją gminę. Zadzwoń lub napisz do odpowiedniej jednostki zajmującej się organizacją odbiorów odpadów komunalnych i wskaż w której aptece pojemnik był przepełniony. W Warszawie zadzwoń pod numer 19 115, w Krakowie 12 646 22 22. Twoje działanie pozwoli na ulepszenie systemu odbioru odpadów.

Nie wrzucaj do pojemnika na leki:

 • papierowych opakowań
 • zużytych środków opatrunkowych
 • strzykawek i igieł
 • termometrów rtęciowych –  niektóre punkty przyjmują termometry oddzielnie

 

Jak działają punkty przyjmujące przeterminowane leki?

Punkty zbiórki przeterminowanych leków organizowane są przez lub na zlecenie gminy na podstawie zapisów Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z dnia 13 września 1996 r. (rozdział 2 art. 4 pkt 2 ppkt 1) a dot. przeterminowanych leków).

Na przykład na terenie Warszawy w wybranych aptekach można spotkać specjalne pojemniki do zbiórki leków. Pojemniki te znajdują się na terenach aptek na podstawie porozumienia zawartego przez aptekę z gminą. Warto podkreślić, że to nie apteka zbiera przeterminowane leki, tylko gmina w przestrzeni apteki.
Opróżnianiem pojemników i utylizacją leków na zlecenie gminy zajmuje się firma wyłoniona w przetargu. Dlatego warto informować gminę o wszelkich niedogodnościach związanych z odbiorem leków (np. zbyt rzadkim opróżnianiem pojemników), bo nie każdą taką sytuację można wychwycić w trakcie kontroli przez urząd.

 

O Mapie punktów zbiórek leków i termometrów rtęciowych

Pod adresem mapa.oddamodpady.pl dostępna jest mapa PSZOKów i aptek, w których znajdują się pojemniki do zbiórki przeterminowanych leków (w niektórych przypadkach również termometrów rtęciowych). Na razie dostępne są głównie punkty działające na terenie Warszawy.

Jeśli chcesz pomóc nam rozwinąć mapę aptek w innych miastach – napisz do nas!

leki_pszoki_oddamodpady


zdjęcie główne: CC0.0 freestocs.org via unsplash

źródła informacji: Ekocentrum Kraków, UM Warszawa, UM Lublin, Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z dnia 13 września 1996 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ